NEUMANN TLM 102 VS TLM 103 (KARŞILAŞTIRMA + FARKLAR)

TLM102-VS-103-1024x683_cleanup

Kendiniz için en iyi condenser mikrofonu istiyorsanız mutlaka bir Nuemann mikrofon almayı düşünmüşsünüzdür. Şimdi size TLM 102  ve TLM 103 arasında ki farkları ve karşılaştırmasınız yapacağız.

Neumann, çoğu modern üreticinin hatırlayabildiğinden beri birinci sınıf mikrofonlar üretmede ön saflarda yer almaktadır. TLM serisi, Neumann’ın ünlü “transformatörsüz çıkış devresi” ile “tavizsiz ses kalitesi” vaat ediyor.

TLM-102 ve 103, her biri kendi artıları ve eksileri olan olağanüstü mikrofonlardır. Bu makalede, daha bilinçli bir satın alma kararı vermenize yardımcı olmak amacıyla bu farklılıkları gözden geçireceğiz.

NEUMANN TLM-102 VS TLM-103: HANGİSİ DAHA İYİ MİKROFONDUR?

Her iki kondenser mikrofon da olağanüstü olsa da, daha dolgun, daha zengin bas tepkisi ve daha net, daha havadar yüksek frekansları için TLM-103 almak daha mantıklı olacaktır.

Efsanevi U87’yi temel alan bir kapsül tasarımıyla TLM-103 ayrıca daha yüksek bir çıkış sinyaline ve daha düşük kendi kendine gürültüye sahiptir. Bu kolay bir karar ve TLM-103 ikisinin açık ara kazananı.

YAPI KALİTESİ

Kutudan çıktığı anda, her iki mikrofon da bir tank gibi inşa edilmiş gibi hissettiriyor.

Ağırlıktan boya işine, tek tek parçaların kendisine kadar her şey – yapım söz konusu olduğunda kaliteden çok az ödün verildiğini söyleyebilirsiniz. Neumann’ın ses dünyasındaki en iyi kalite kontrol ve üretimden bazılarına sahip olduğu bilindiği için, bu pek şaşırtıcı değil.

Sahip olduğum TLM 102’nin boyası parlak siyahken, TLM 103 mat gri bir yüzeye sahipti ve her ikisi de geniş diyaframlı yoğunlaştırıcı mikrofonlar. Şahsen ben daha çok klasik grinin hayranıyım, ancak bunların hiçbirini görünüşlerine göre satın almadım (ve siz de yapmamalısınız). Her iki mikrofon da siyah bir versiyona sahiptir.

Her ikisi de mükemmel hazırlanmış stüdyo ekipmanları olduğundan ve herhangi bir ev stüdyosu için harika olduğundan, bu bölümde net bir kazanan yok.

ÇIKIŞ SİNYALİ

103, TLM 102’den 6dB daha yüksek bir çıkış sinyaline sahiptir. Bu neden bir avantajdır? Temel olarak, aynı derecede yüksek bir sinyal almak için preamp’ınızı çok fazla zorlamanız gerekmeyeceği anlamına gelir.

Efsanevi üst düzey SSL pre amfi kullanıyorsanız, bu pek sorun olmayabilir, ancak bu 6 dB, ortalamadan daha az bir ön yükselteçle dünyalar kadar fark anlamına gelebilir.

MAKS SPL

TLM-103’ün maksimum SPL’si, TLM-102’ninkinden 6dB daha azdır.

Bunun önemsiz olduğunu belirtiyorum, çünkü 138dB’nin üzerinde ses kaydedmiyorsanız (bunu bir stüdyo mikrofonu olarak kullanıyorsanız pek olası değildir), maksimum SPL ne olursa olsun fazlasıyla yeterlidir.

Bu yüzden TMA-102 bu bölümde kazanırken, bu çok da önemli değil.

KENDİNDEN GÜRÜLTÜ SEVİYESİ

TLM-103, 7dB (A) gibi şaşırtıcı bir kendi kendine gürültü düzeyine sahiptir.

Dünyanın en sessiz mikrofonu olmasa da (RODE NT-1A, 5dB (A) kendi kendine gürültü derecesi için hala ilk sırada), 7dB (A) hala dikkat çekicidir.

Öte yandan, TLM-102’nin kendi kendine gürültü seviyesi 12dB (A)’dır.

Bu, TLM-103’ten tam 5 dB daha yüksek. Sonuç olarak, daha düşük kendi kendine gürültü seviyesi, TLM-103’ün daha ağır fiyat etiketinin büyük bir bölümünü oluşturur.

TLM-103, TLM-102’den önemli ölçüde daha büyüktür. Özellik olarak, ikisi de temiz ve çıplak. Süslü anahtar yok, ekstra mod yok ve yalnızca standart bir XLR bağlantı noktası.

NEUMANN TLM-102 ve 103 FREKANS TEPKİ VE POLAR DESENİ

Frekans spektrumundaki farklılıklardan da görebileceğiniz gibi, TLM-103 daha sığ bir bas frekansı kesme/açma özelliğine sahiptir. Bu, TLM-103 tarafından elde edilen daha eksiksiz bas frekans yanıtından sorumludur.

Ancak burada bir uyarı var. Daha zengin bir basa sahip olmak, parayı iki katına çıkarmanızı garanti etmez. Mikrofonu yalnızca vokal için kullanmayı düşünüyorsanız, 60Hz’in altındaki frekans enerjisi (çoğu durumda) zaten gereksiz olacaktır.

Bunun dışında Neumann TLM-102, Neumann TLM-103’e kıyasla yüksek frekanslarda çok daha dar bir artışa sahiptir.

Daha düz bir yanıtın istendiği söylenebilir, ancak yine de, bu varsayıma giren çok fazla değişken vardır, örneğin:

Bazı vokaller farklı mikrofonlarda daha iyi çalışır.

Oda yanıtınız daha az “doğal” eğrilerden faydalanabilir.

Daha ‘renkli’ bir mikrofonun sesini tercih edebilirsiniz.

Son olarak, TLM-103’teki yüksek frekanslı shelf/roll-off, TLM-103’ün daha havadar, daha mevcut özelliklerinden sorumlu olan TLM-102’den çok daha sonra devreye girer.

Bazı kullanıcılar TLM-103’teki ekstra ‘airı’ ‘daha sert’ bulduklarını söyleyebilir ve bu da zevk ve tercihin burada devreye gireceğini gösteriyor. Olduğu söyleniyor, benim tercihim hala TLM-103. Yüksek frekans tepkisinin bana “sert” geldiğini hissettiğim hiçbir durum olmadı, ama her biri kendi başına!

SSS

NEUMANN TLM 102’NİN FANTOM GÜCÜNE İHTİYACI VAR MI?

Evet, Neumann TLM 102’nin çalışması için +48V fantom gücü gerekir.

NEUMANN TLM 103’ÜN FANTOM GÜCÜNE İHTİYACI VAR MI?

Evet, Neumann TLM 103’ün çalışması için ayrıca +48V fantom gücü gerekir.

NEUMANN TLM 103 VOKALLER İÇİN İYİ Mİ?

Neumann TLM-103, ünlü Neumann U87’ye çok benzer bir karaktere sahip olduğundan, vokal kaydına son derece iyi uyum sağlayan geniş diyaframlı bir kardioid yoğunlaştırıcı mikrofondur.

NEUANN TLM NE ANLAMA GELİYOR?

Neumann’ın ürün yelpazesindeki TLM kısaltması, ‘Transformerless Microphone’ anlamına gelir.

0