Focusrite Vocaster Serisi ile oyunu değiştirmeye geliyor

focusrite_vocaster_set

Focusrite, içerik oluşturuculara ve podcast yayıncılarına yönelik bir çift yeni ses arabirimi olan Vocaster One ve Vocaster Two’yu duyurdu. Kendi başlarına veya profesyonel podcast’leri kaydetmeye başlamak için gereken temel kiti bir araya getiren stüdyo paketlerinin bir parçası olarak sunulan Vocaster serisi, hem yeni hem de deneyimli içerik oluşturuculara hitap etmeyi amaçlıyor.

Her iki arabirim tarafından paylaşılan temel özellikler arasında, kullanıcıların mikrofonlarına konuşmalarına ve seviyelerinin bir düğmeye basarak otomatik olarak ayarlanmasına olanak tanıyan 10 saniyelik bir süreç olan Otomatik Kazanç özelliği yer alıyor. Seslerin net ve tutarlı bir şekilde kayıt eilmesi sağlamak için compresör ve EQ, mikrofon sinyalini hızlı bir şekilde kesme yeteneği sağlayan bir ön panel MUTE düğmesi ve son olarak, bilgisayar sistemi sesinin mikrofon girişi ile mixlenmesine izin veren bir Geri Döngü işlevi ile yayın yapmak çok kolaydır.

Her iki arabirimle birlikte, kullanıcıların arabirimlerini kurmalarına, tüm ayarlarını kontrol etmelerine ve ses yönlendirmelerini yapılandırmalarına olanak tanıyan Focusrite’ın Vocaster Hub yazılımı bulunur.

Focusrite Vocaster One


Focusrite Vocaster One Ses Kartı

Solo podcaster için ideal olan Vocaster One, tek bir yerleşik mikrofon preamplifikatörüne sahiptir. Mevcut çalışma moduna bağlı olarak farklı işlevlere sahip iki LED metre arasında büyük bir döner kazanç kontrolü bulunur. Normal çalışma sırasında, sinyalin gücünü gösteren ve kullanıcıların kırpılmasını önlemeye yardımcı olmak için görsel bir uyarı sağlayan yeşil, kehribar ve kırmızı renkli bölümlerle seviye ölçerler gibi davranırlar. Otomatik Kazanç kalibrasyonu gerçekleştirildikten sonra, işlemin başarılı veya başarısız olduğunu doğrulamak için sayaçlar yeşil veya kırmızı renkte yanacaktır. Son olarak, kazanç manuel olarak ayarlanırken sol gösterge beyaz renge döner ve mevcut kazanç seviyesini gösterir.

İkinci bir döner kontrol, hem kulaklık çıkışı hem de arka panel hoparlör çıkışları için bir seviye kontrolü sağlar. Panelin alt kısmındaki sıralı üç düğme, Otomatik Kazanç, Geliştirme ve Sessiz işlevlerine doğrudan erişim sağlar ve arayüzün ön kenarında çeyrek inçlik bir kulaklık çıkış soketi bulunur. Ön panelin sağ üst köşesindeki LED’ler, fantom gücü ve USB bağlantı durumunu gösterir.

Vocaster One, arka panelde +48V fantom gücünü devreye sokmak için bir anahtarla eşleştirilmiş mikrofon ön amplifikatörü için tek bir XLR girişine ve TRS konektörlerinde bulunan bir çift dengeli çıkışa sahiptir. 3,5 mm TRRS soketi, bir video kameranın ses girişine doğrudan bağlanmak için tasarlanmış bir çıkış sağlarken, 3,5 mm TRRS soketi, uyumlu telefonlara kablolu bağlantı sağlar.

Vocaster Two

Focusrite Vocaster Two USB-C Ses Kartı

Vocaster iki, ikinci bir mikrofon ön amfisi ve kulaklık çıkışı, Bluetooth bağlantısı ve ikinci mikrofon ön amfisi için başka bir ön panel kontrol setinin eklenmesiyle benzer bir tasarımı takip ediyor. Aynı döner kazanç kontrolü ve çok işlevli sayaçlar mevcuttur, ancak bu sefer Host ve Guest olarak etiketlenmiş iki monitör kontrol düğmesi ile çevrilidir. İlki, hoparlör ve ana kulaklık çıkışlarını kontrol eder, ikincisi ise ikinci kulaklık çıkışı için özel bir ses kontrolü sağlar.

Ek bir çift düğme, ikinci mikrofon ön amplifikatörü için Otomatik Kazanç ve Geliştirme işlevlerine kolay erişim sağlar ve başka bir durum LED’i, etkin bir Bluetooth bağlantısının görsel bir göstergesini sağlar. Arka panel, ikinci bir XLR giriş soketi ve Bluetooth bağlantısını etkinleştirmek için bir düğmenin eklenmesiyle Vocaster One’daki aynı bağlantı özelliklerine sahiptir.

Her iki modelin de mikrofon preamplifikatörleri 70dB kazanç sağlar ve Focusrite, -1dBFS’de ölçülen toplam harmonik bozulma ve -94dB gürültü rakamı verir.

Stüdyo Paketleri

Focusrite Vocaster One Studio

Focusrite Vocaster One Stüdyo Paketi

Her arabirim, yeni içerik oluşturucuları çalışır duruma getirmek için eksiksiz bir kit paketiyle birlikte sağlanma seçeneğine sahiptir. Vocaster One Studio Pack, arayüz, Focusrite’ın Vocaster DM1 dinamik mikrofonu, bir XLR kablosu ve bir çift HP60v arkası kapalı stüdyo kulaklığından oluşur. Vocaster Two benzer bir paket sunuyor, ancak Focusrite’ın DM1 yerine ön cam ve şok montajı ile tamamlanmış birinci sınıf DM14v dinamik mikrofonuyla.

Her satın alma ayrıca 600 doların üzerinde bir yazılım paketi içerir. Acast, Hindenburg ve Squadcast ile ortaklıklar sayesinde, Vocaster kullanıcıları programlarını kaydetmeye, düzenlemeye ve paylaşmaya başlamak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olacaklar.

Daha ayrıntılı bilgi için Focusrite sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum Bırak

0